ClickCease

Претрупано е до тавана? Не знаеш откъде да започнеш?

Ако се чудите как да премахнете мизерните боклуци от жилището, значи вече сте стигнали до момента, в който не ви се живее сред кашони, стари обувки, найлонови торбички и неща, които не помните откога са там. Истината е, че когато мизерията се натрупа, не става с едно метене и всичко да изчезне. Трябва си план, здрави нерви и малко сръчност.

Практически идеи

  • Направи си груба преценка какво те чака. Отиди, огледай всяка стая и си запиши – тук има торби, там мебели, а в другия ъгъл – кофи с боклуци. Така няма да се шашкаш, а ще имаш представа какво те чака. Много помага да знаеш от къде да започнеш, иначе се въртиш в кръг.
  • Разделяй на секции. Не се опитвай да оправиш всичко наведнъж. Започни от една стая или дори един ъгъл. Действай на парче – така не се объркваш и виждаш напредъка. Това ти дава малко мотивация, защото си казваш „окей, поне тук е чисто“.
  • Събирай боклука здраво и стегнато. Ползвай здрави чували. Не пълни прекалено, че после няма мърдане. Имай предвид, че някои боклуци миришат жестоко, така че не ги оставяй дълго в жилището. Ако има много неща за изхвърляне, мисли в посока извозване на отпадъци, за да не се трупа навън.

По-лесни начини за действие

  1. Изхвърляй без излишна сантименталност. Ако не си ползвал нещо от години, просто го хвърли. Не се връщай сто пъти да го оглеждаш. Много хора държат старите си боклуци с мисълта “може да потрябва”, а реално само заемат място.
  2. Гледай да няма опасни отпадъци. Бои, препарати, счупени стъкла – това не се фърля както дойде. Има си правила. Ако не си сигурен как, пробвай с фирма за извозване на боклук, за да не стане по-голяма беля.
  3. Махай старите мебели. Ако диванът е разкъсан, гардеробът мирише на мухъл и леглото скърца на всяко мърдане – време им е. Обади се някъде за извозване на стари мебели, за да не се мъчиш сам и да не пречиш на съседите.
  4. Обърни внимание и на пода. Когато боклукът изчезне, остава нещо по-лошо – мизерията отдолу. Тук говорим за истинско чистене. Понякога се налага даже дезинфекция на апартамент, особено ако е имало влага, гниене или животински отпадъци.
  5. Гледай и таваните, и мазетата. Те често са забравените места, а там може да е пълно с боклуци. Прегледай и тях. Ако има нужда – помисли за почистване на мазета и тавани, за да не се връщат проблемите обратно при теб.

Най-често задаваните въпроси

Колко време отнема да се изчисти мизерно жилище?
Зависи колко е затрупано. Ако е една стая, може да се оправиш за ден. Ако е целият апартамент, готви се за няколко дни. Най-добре планирай по секции и не се насилвай да правиш всичко наведнъж.

Къде да изхвърля старите мебели и боклуците?
Ако са обемни, не ги оставяй пред блока. Обади се на някой за изпразване на апартаменти и къщи, или поне ги закарай до специално сметище. Не рискувай да ядосаш съседите с разхвърляна улица.

Трябва ли да чистя след като изхвърля боклуците?
Да, задължително. Под боклуците обикновено има мухъл, прах, мазни петна. Само събирането не стига – трябва и да минеш с препарати. Ако е тежък случай, направо мисли за почистване на силно замърсен апартамент.

Какво да правя, ако не мога сам?
Ако положението е критично, винаги можеш да потърсиш хамали за почистване и извозване. Понякога човек сам не може да се справи – било заради обема, било заради състоянието на боклука.

Има ли нужда от дезинфекция след такова чистене?
Да, ако е имало мухъл, фекалии, животински отпадъци, влага. В такъв случай дезинфекция след клошари или дезинфекция след гълъби е добра идея, за да не се разнасят микроби и гадории из въздуха.

Как да премахнете мизерните боклуци от жилището?