ClickCease

Писнало ти е от гълъбите?

Как да избегнем замърсяванията от гълъби? Истината е, че щом веднъж се намърдат, трудно се махат. И не стига това, ами си избират едно и също място, сякаш си им направил резервация. И да – мирише гадно, изглежда зле и не е особено приятно да си пиеш кафето до гнездо с пернати.

Реални начини за това как да избегнем замърсяванията от гълъби без излишно чудене

  • Сложи мрежа против гълъби. Това е една от най-сигурните опции. Веднъж я закачиш ли правилно, няма шанс да се набутат вътре. Плътна е, не им позволява да кацнат и няма нужда да чистиш след тях всеки ден. Освен това не ги наранява и не вдига излишен шум.
  • Използвай шипове за первази. Не звучи готино, ама върши работа. Не става въпрос за нещо агресивно, а за пластмасови или метални шипчета, които им пречат да кацнат. Слагат се лесно и държат гълъбите на разстояние, без да им навредиш.
  • Постави плашила или отражателни ленти. Те не са само за градини, вършат чудесна работа и на балкона. Движещите се неща и отблясъците ги дразнят и често не искат да се върнат там отново. Важно е обаче да ги сменяш от време на време, за да не свикнат с тях.
  • Почиствай редовно зоната. Ако гълъбът види, че няма изпражнения, пера и трохи, ще му стане скучно. Така че редовното миене и избърсване с препарати не само е полезно, а и ги кара да търсят друго място. За упоритите петна и гадните остатъци се ползва почистване след гълъби, което си е цяла наука.
  • Не оставяй храна навън. Нито за тях, нито за котки или кучета. Гълъбите си мислят, че това е бюфет и идват с цялата рода. Слагаш ли им трохи, очаквай ги да се върнат. Пък после ще си мислиш за дезинфекция след гълъби, защото не знаеш откъде са минали.

Полезни съвети при борба с гълъбите

  1. Провери къде точно кацат. Ако знаеш мястото, може директно там да сложиш преграда, шипове или плашило. Няма смисъл да залагаш капани на всичко наоколо, ако те си обичат само един ръб.
  2. Не чакай да стане на петна. Щом видиш първите замърсявания, действай. Колкото по-дълго го отлагаш, толкова повече ще се насъбира. А после ще се чудиш откъде да започнеш с миенето.
  3. Проветрявай и оставяй светлината да влиза. Гълъбите обичат сенки и закътани ъгли. Ако всичко е светло и проветрено, няма да им е толкова уютно. Колкото по-некомфортно им е, толкова по-голям шанс имаш да се махнат.

Най-често задаваните въпроси

Мога ли сам да се справя с почистването след гълъби?
Можеш, ама ще ти трябва стабилен препарат, маска и ръкавици. Изпражненията не са просто грозни, а могат да съдържат зарази. Ако са много, по-добре потърси помощ.

Има ли смисъл от пластмасови бухали на балкона?
Има, ама временно. Ако не го местиш или не сменяш мястото му, гълъбите свикват. Комбинирай го с нещо, което се движи – примерно сребристи ленти или стари дискове.

Колко често трябва да чистя, за да не се връщат?
Зависи от района, ама поне веднъж седмично. Ако виждаш пера, изпражнения или храна – чисти веднага. Колкото по-малко има за тях, толкова по-малко ще се задържат.

Какво да правя, ако са направили гнездо?
Не го пипай с голи ръце. Изчакай ако има яйца или малки, после го махни и дезинфекцирай мястото. Можеш да ползваш услуга като почистване на силно замърсено жилище в Пловдив, ако не можеш сам да се справиш.

Има ли начин да не идват изобщо?
Няма гаранция, ама с комбинация от шипове, мрежи, плашила и редовно чистене можеш сериозно да ги откажеш. Винаги следи да няма остатъци от храна и первази, подходящи за кацане.

Как да избегнем замърсяванията от гълъби?