Случайно си се запитал как старият фотьойл на баба може да помогне на квартала?
Айде сега да си кажем нещата както са. Как депонирането на мебели помага на общността? – ми супер много начини има, ама никой не го мисли. Повечето хора си мислят, че като метнат старите шкафове до кофата, са се отървали от проблема. Само че така зариват улиците с гняс, а и съседите се цупят, щото гледката не е от най-яките. Ако обаче се действа като хората и мебелите се депонират както трябва, ползата за всички е повече от явна. Не е само за визията – това е свързано с безопасност, здраве и дори с малко екологично мислене.
Истинската полза от това как депонирането на мебели помага на общността?
Първо, няма да се лъжем – старите мебели не са само грозни. Те събират прах, акари, мухъл, и ако ги метнеш в мазето или пред блока, стават бомба със закъснител. Ако си в панелка и някой тръшне гардероб от 1980-та до входа, ти казваш „мерси“ на гризачите. Затова, когато някой се светне и извика извозване на стари мебели, спасява цялата улица от напаст. Сериозно, спестява се и на общината, и на комшиите главоболие, боклук и дори инциденти. Има си и специалисти, които се справят с всякакви трудности, включително и с извозване на обгорели мебели след пожар.
Защо трябва да ти пука как депонирането на мебели помага на общността?
Щото това е част от културата ни, ей така – без грам патос. Всеки има нещо за изхвърляне – разпадащ се диван, прогнила секция или маса, дето вече не държи. Само че като го направиш по правилния начин, другите почват да те гледат с друго око. И понякога даже някой ще се сети да направи нещо също толкова смислено. Ефектът на доминото действа. Освен това има хора, които буквално пренасят всичко с ръце, особено при тежки случаи като почистване на силно замърсен апартамент, включително и след животни като кучета и котки. Тия хора не само чистят, а спасяват цели входове от гнило дередже.
Съвети и трикове ако се чудиш как да не стане още по-зле
- Планирай преди да разчистваш. Не почвай да мяташ навън всяка мебел, дето ти е писнала. Виж кои са най-смачканите и кои могат да се ползват повторно или дарят. Има пунктове за приемане, пък и някои общини правят акции, така че се поинтересувай.
- Не си мисли, че мазето ще го скрие. Там не е бездънна дупка, в която нещата изчезват. Просто се трупа гняс, влага и всякакви гадории. И после някой ще трябва да се набутва с почистване на мазе, което си е сериозно занимание, особено ако не си го пипал с години.
- Извикай хора, които знаят къде да ги закарат. В някои квартали има конкретни точки за депониране на мебели. Има и такива, дето предлагат хамали за почистване и извозване – не ти рекламирам никой, само ти давам идея как стават нещата като хората.
Най-честите въпроси и отговори
Мога ли сам да изхвърля старите мебели някъде?
Можеш, ама само ако знаеш точното място и какво да правиш с тях. Не е окей да ги тръшнеш до кофата, защото хем си в нарушение, хем създаваш проблеми на околните. Търси специализираните депа или организирано извозване.
Ще ме глобят ли ако оставя старото канапе на улицата?
Да, и то не малко. Ако някой те докладва или камери те хванат, глобата може да е доста неприятна. Освен това те карат и да почистиш след себе си. Не си заслужава риска.
Какво правят с мебелите след като ги извозят?
Зависи – някои отиват за рециклиране, други директно се унищожават в специализирани депа. Важното е, че не се трупат по дворове или улици. Има регламент и той се спазва, ако работиш с точните хора.
Ако живея на последен етаж, кой ще ги свали?
Ако ползваш хора за извозване, те си носят всичко – колички, ремъци и здрави гърбове. Ако се мъчиш сам, можеш да направиш беля и на себе си, и на стълбището. Така че прецени си риска.
Мога ли да подаря старите мебели, вместо да ги изхвърлям?
Ако са читави – да. Има групи онлайн, има пунктове, има хора в нужда. Само не ги оставяй на улицата с бележка „безплатно“, щото това пак не е вариант. Търси смислен начин.
